Systemy drzwi przesuwnych i składanych do szaf i podziału pomieszczeń

Systemy drzwi przesuwnych i składanych do szaf i podziału pomieszczeń

Systemy drzwi przesuwnych i składanych do szaf i podziału pomieszczeń

Spis treści:

Do artykułu "ABC Profesjonalisty"

Pomiary szerokości i wysokości

Liczba wózków

Długość prowadnicy w systemach do drzwi

Prowadzenie górne i dolne

Mocowanie do ściany i do sufitu

Mocowanie prowadnic

Dobór liczby klamer

Zastosowania prowadnika uniwersalnego

Sposób montażu stoperów

Oczyszczenie szkła przed montażem zacisków HERKULES GLASS Instrukcje montażu

Filmy instruktażowe

Pomiary szerokości i wysokości otworu drzwi

Prowadnice każdego systemu do drzwi przesuwnych lub składanych muszą być zamocowane w poziomie aby drzwi nie przesuwały się samoczynnie i pozostawały w położeniu, w jakim tego chcemy.

Wymiary szafy we wnęce

W przypadku planowania drzwi do szafy wnękowej, należy bardzo dokładnie zmierzyć wielkość wnęki i, używając dodatkowo poziomicy, wszystkie kąty między ścianami a podłogą i sufitem. W przypadku bardzo dużych odchyleń od poziomu i pionu, na przykład takich jak na rysunku obok - najlepiej przenieść te wymiary w odpowiedniej skali na papier i wytyczyć największy możliwy prostokąt, jaki uda nam się wpisać w powstały obrys wnęki. Metoda ta jest skuteczna również w innych, nawet łatwiejszych z pozoru, sytuacjach. Wymiary wysokości i szerokości prostokąta będą zewnętrznymi wymiarami wysokości i szerokości szafy.
Po dobraniu konkretnego systemu do drzwi wymiary te posłużą do wyliczenia konkretnych wysokości i szerokości skrzydeł drzwiowych szafy.

Dokładnie te same zasady pomiaru obowiązują w przypadku drzwi zabudowanych we wnęce w ścianie dla systemu drzwi składanych.

Obliczanie wymiarów drzwi przejściowych
Natomiast przy wyznaczaniu wielkości przejściowych drzwi przesuwnych odgradzających pomieszczenia, wysokość i szerokość otworu w ścianie ustalamy w nieco inny sposób. Drzwi mają w tym przypadku za zadanie zasłonić otwór w ścianie, więc należy uwzględnić największe wymiary szerokości i wysokości. Gdy podłoga nie jest dobrze wypoziomowana, wysokość mierzymy do najwyższego punktu - po to by nie przycinać drzwi.
Otrzymane w wyniku pomiarów dane będą minimalnymi wymiarami drzwi i posłużą w dalszej kolejności, po wybraniu systemu do drzwi, do obliczenia rzeczywistej wysokości i szerokości naszych drzwi.

Liczba wózków

Skrzydło drzwi przesuwnych montujemy zawsze na dwóch wózkach.

Liczba wózków

Długość prowadnicy

W systemach do szaf długość prowadnicy jest najczęściej równa szerokości wnętrza szafy.

Długość prowadnicy w szafach

do góry

W systemach do drzwi przejściowych długość prowadnicy najwygodniej obliczyć jako dwukrotną szerokość skrzydła.

Długość prowadnicy w drzwiach przejściowych

Prowadnice należy przyciąć do wymaganej długości.

do góry

Prowadzenie górne a prowadzenie dolne

Systemy do drzwi przesuwnych dzielimy, ze względu na sposób prowadzenia drzwi, na dwa rodzaje: z prowadzeniem górnym i z prowadzeniem dolnym.
Z prowadzeniem dolnym mamy do czynienia wtedy, gdy rolki drzwi leżą na prowadnicy (szynie) dolnej i przesuwają się po niej. Górna prowadnica stabilizuje jedynie położenie drzwi.

Prowadzenie dolne drzwi przesuwnych

O prowadzeniu górnym mówimy, gdy drzwi zawieszone są poprzez wózki na prowadnicy i przesuwają się po niej. Zaletą tego sposobu prowadzenia jest brak prowadnicy dolnej, dzięki czemu na podłodze nie ma żadnych przeszkód utrudniających poruszanie się lub przesuwanie przedmiotów. Dół drzwi wymaga w tym przypadku tylko stabilizującego prowadzenia w postaci prowadnika.

Prowadzenie górne drzwi przesuwnych

Przykłady systemów z prowadzeniem dolnym:

ARES2 (system przesuwny typu ARES 2 jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/889-slidup-130)

ARES3 (system przesuwny typu ARES 3 jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/990-slid-up-210

PRO-METEUSZ

PICO

PICO STAR 2

TIWAZ

Systemy z prowadzeniem górnym:

HORUS (system przesuwny typu HORUS jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/723-slid-up-110

SARA

APIS (system przesuwny typu APIS jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/722-slid-up-100)

CADETTE

SLIDING

OECO

MA

HERKULES 60 (system przesuwny typu HERKULES 60 jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/894-slid-up-160)

HERKULES 120 (system przesuwny typu HERKULES 120 jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/895-slid-up-170)

HERKULES GLASS (system przesuwny typu HERKULES GLASS jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/896-slid-up-190)

SATURN (system przesuwny typu SATURN jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/888-slid-up-120)

JUPITER (system przesuwny typu JUPITER jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/897-slid-up-180)

ROC DESIGN (system przesuwny typu ROC DESIGN jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/992-slid-up-240)

systemy DESIGN LINE (systemy przesuwne typu DESIGN LINE jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/992-slid-up-240)

HERKULES PLUS 25 (system typu HERKULES PLUS 25 jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/899-slid-up-140)

HERKULES PLUS 40 (system typu HERKULES PLUS 40 jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/900-slid-up-150)

APOLLO – drzwi pracują obrotowo na czopach i ich osadach (dolnym i górnym) oraz na zawiasach (system typu APOLLO jest do kupienia w nowym sklepie internetowym Mantion Polska: https://www.systemyprzesuwnesklep.pl/898-slid-up-200)

do góry

Montaż do ściany i/lub do sufitu

Prowadnice systemów do drzwi przesuwnych można montować tylko do sufitu, tylko do ściany oraz do sufitu lub do ściany.

Montaż prowadnic do sufitu i do ściany

-->
Tylko do sufitu: Tylko do ściany: Do sufitu lub
do ściany:
OECO ROC DESIGN SATURN
HERKULES PLUS 25 i 40 DESIGN LINE JUPITER
- HERKULES GLASS CADETTE
- - MA
- - HERKULES 60 i 120
- - SAF 40 i 80

do góry

Mocowanie prowadnic

Prowadnice w niektórych systemach mają wykonane otwory do mocowania za pomocą wkrętów. W przypadku systemu ARES2 i ARES3 należy wykonać otwory zgodnie z instrukcją montażu.

W przypadku mocowania prowadnic do płyt wiórowych używamy wkrętów przeznaczonych do płyt wiórowych.

Jeżeli prowadnice montowane są do ściany lub sufitu, należy dobrać wkręty i kołki dopasowane do materiału, z którego wykonana jest ściana bądź sufit (cegła, beton itd.).

Prowadnic nie wolno mocować bezpośrednio do sufitów podwieszanych, a gdy występuje taka konieczność, należy wcześniej wykonać konstrukcję sztywno połączoną z sufitu stałym, i dopiero do tej konstrukcji można zamocować prowadnicę.

Maksymalny rozstaw klamer mocujących prowadnicę systemów drzwi przesuwnych mocowanych na ścianie:

Rozstaw klamer

Ciężar skrzydła Rozstaw klamer
do 60 kG 500 mm
do 100 kG 450 mm
powyżej 100 kG 400 mm

do góry

Zastosowanie dolnego prowadnika uniwersalnego do drzwi przesuwnych

Opracowany przez naszych inżynierów prowadnik uniwersalny, może być używany do różnych systemów drzwi przesuwnych.

Prowadzenie drzwi w obejmie

Dzięki swojej konstrukcji może być użyty jako obejma, w której przesuwają się drzwi

Dwoje drzwi - wewnątrz drzwi

lub gdy w drzwiach wyfrezowany zostanie podłużny kanał, jako niewidoczny prowadnik przesuwający się wewnątrz.
Na schematach poniżej pokazane są możliwości zastosowania prowadnika.

Różne sposoby wykorzystania prowadnika uniwersalnego:

Obejma na pojedyncze drzwi

Obejma pojedyncze drzwi

Wewnątrz pojedyncze drzwi

Obejma, podwójne drzwi

Mocowanie do twardego podloża

do góry

Montaż stoperów

Stoper do drzwi przesuwnych jest elementem hamującym przesuw drzwi. Musi być on umieszczony w takim miejscu na ścianie aby nie doprowadzić do przechylenia drzwi. W systemie APIS na 2/3 wysokości drzwi.

Montaż stoperów

do góry

Oczyszczenie szkła przed montażem zacisków HERKULES GLASS

☛ Tylko idealne odtłuszczenie powierzchni szkła oraz wkładek elastomerowych wkładanych w zaciski mocujące gwarantuje prawidłowe mocowanie ich do powierzchni szkła.
Gdy powierzchnia szkła jest mocno zanieczyszczona, dołączona do zestawu chusteczka nasączona spirytusem może nie wystarczyć do prawidłowego oczyszczenia szkła. Wtedy koniecznie należy doczyścić szkło czystą bawełnianą szmatką ze spirytusem. Nie wolno używać do tego celu denaturatu, tylko spirytusu etylowego.

☛ Pomimo pozornej czystości szkła w miejscu mocowania zacisków, może być ono pokryte pozostałościami środków czyszczących używanych w zakładach szklarskich w procesie produkcji i obróbki. Przejawia się to powstawaniem smug podczas czyszczenia. Smugi te muszą być całkowicie usunięte, ponieważ mogą obniżać siłę tarcia utrzymującą szybę w zaciskach. Reklamacje z tego powodu nie będą uwzględnione.

☛ Wkładki należy wkładać do zacisków, starając się nie dotykać palcami lub zabrudzonymi narzędziami ich powierzchni stykających się ze szkłem. Zamontowane wkładki należy wyczyścić dołączoną do zestawu chusteczką lub szmatką ze spirytusem.

☛ Zacisków nie należy wciskać na szybą na siłę. Jeżeli luz w zacisku jest zbyt mały, trzeba rozszerzyć klamry śrubami zaciskowymi wkręcając je w specjalne otwory gwintowane znajdujące na tylnej stronie zacisku - patrz instrukcja montażu pkt. 8.

☛ Podczas dokręcania śrub, należy mocno docisnąć zacisk ręką, aby w czasie dokręcania na szkle zacisk nie podniósł się. Śruby mocujące w zaciskach należy dokręcać z wyczuciem i równomiernie dla wszystkich śrub - patrz instrukcja montażu pkt. 9. W przypadku zbyt mocnego dokręcenia śrub, należy je pozostawić i nie odkręcać ich.

☛ Nigdy nie wolno dokręcać śrub zaciskowych gdy drzwi wiszą już w prowadnicy!

☛ W przypadku potrzeby zdjęcia klamer oraz ponownego ich zamontowania, należy trzymać się ściśle powyższych zasad.

☛ Montaż jest oczywiście możliwy bez użycia klucza dynamometrycznego. Aby mieć pewność, że zacisk jest odpowiednio mocno zaciśnięty należy obserwować zachowanie się wkładek - gdy wkładki "wypływają" z zacisku, wtedy można mieć pewność, że zacisk jest właściwie zaciśnięty.

☛ Wszystkie informacje dotyczące montażu ujęte są w instrukcji montażu, można również skorzystać z filmu instruktażowego.

☛ W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.

do góry

Instrukcja montażu

Proszę pamiętać, że prawdziwy profesjonalista zawsze korzysta z instrukcji montażu. Do wszystkich zestawów okuć i kompletów kształtek dostarczamy szczegółowe instrukcje montażowe. Instrukcje te można również pobrać ze strony naszego sklepu. Znajdują się one zawsze w zakładce pliki do pobrania. Instrukcje staramy się przygotować w sposób jak najbardziej czytelny, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, bądź w nietypowych przypadkach zastosowań może okazać się potrzebna nasza pomoc. Prosimy dzwonić lub pisać, a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem i udzielą wszelkich niezbędnych informacji.

do góry

Filmy instruktażowe

Montaż ARES2 do szaf

System ARES2

Montaż ARES3 do szaf

System ARES3

Montaż Horus do szaf

System HORUS

Montaż HERKULES 60 i 120 z opcjami

System HERKULES 60 / 120

Montaż HERKULES GLASS z opcjami

System HERKULES GLASS

Montaż SATURN do drzwi przejściowych

System SATURN

Montaż JUPITER do drzwi przejściowych

System JUPITER

SPORTUB do bram przemysłowych

System SPORTUB

do góry